Sinop İnceburun (Türkiye’nin En Kuzey Noktası)

[pano file=”http://www.sanalfotograf.com/ugurakbulut/sinop-inceburun.swf” width=”100%” height=”556″]

İnceburun, Türkiye’nin en kuzey noktası. Sinop ilinin Karadeniz’e uzanan ucunda, 42°06′ kuzey enlemi ve 34°58′ doğu boylamında yer alır.

Burun, katılaşmış lav ve aglomeralardan oluşur.Üst Kretase (Tebeşir) Döneminde (Kretase Dönemi, y. 136-65 milyon yıl önce) ait volkanik yüzeyde lavlar, aglomeralara oranla daha geniş yer tutar.Lavlar, sütun biçiminde ve çok çatlamış bazaltlardan oluşur.Bazaltlar ve aralarındaki aglomeralar bu kesimde genellikle kuzey ve kuzeybatıya doğru tabakalı biçimde bir eğim gösterir.

Dik falezli kıyılarla çevrilen İnceburun’un açığında bulunan ve aynı volkanik kayaçlardan oluşan Tavşan Adası, küçük bir kaya parçasıdır ve en kuzey nokta orasıdır. Burna en yakın köy Kurtkuyusu mezrasıdır. Köyün önünden başlayıp, kuzeye, İnceburun’a gidersek, oradan doğuya dönüp kıyıdan Başkaya Burnu’na, ardından güneydoğuya dönüp kıyıyı Hamsilos’a kadar takip edersek kıyının kayalık ve girintili çıkıntılı olduğunu görürüz. Hatta Hamsilos’un başında yüksek kayalar olması nedeniyle herkes burayı Türkiye’nin tek fiyordu olarak bilir ama bunun doğru olduğu söylenemez. İnceburun’da deniz yüzeyinden 38 m yükseklikte inşa edilmiş bir deniz feneri vardır. Sinop il merkezine 19 km uzaklıktadır.

“İnceburun.” Wikipedia, Özgür Ansiklopedi. 30 Ock 2009, 23:09 UTC. 29 Ağu 2009, 10:41 <http://tr.wikipedia.org/w/index.php?title=%C4%B0nceburun&oldid=4926422>.

2 Yorum Yapılmış

  1. Çok güzel bir çalışma olmuş.
    Diğer link (okun üzerine tıkladığımız zamanki)çalışmıyor.
    Bu görseli alıntı yaparak ve kaynak göstererek sitemde yayınladım. Eğer izin vermezseniz hemen kaldırırım.
    Çok teşekkürler…

Yorum yapmak istermisiniz ?