Palamutbükü Nostalgia Restaurant Önü

Loading…

Palamutbükü, Muğla ilinin Datça ilçesine bağlı küçük bir koydur. Datça’ya uzaklığı yaklaşık 30 km mesafededir. Yarımada şeklinde olan Datça’nın güneye yani Akdenize bakan kısmında yer alır. Üç adet koydan (Hayıtbükü , Ovabükü , Palamutbükü) Palamutbükü sonuncusu ve en güzelidir. Bunun en önemli sebebi kolay ulaşılmıyor olmasıdır. Mavi ile yeşilin birbiri içine geçtiği böyle bir güzellik yoktur. Yaka Köyü ve Cumalı köyü sınırları içinde ortak bir kullanım alanına sahiptir.

Palamutbükü’ne en kolay ulaşım kendi aracınız olacaktır. Ayrıca minibüslerle ulaşmanız mümkündür. Palamutbükü’ne bir kaç değişik yoldan ulaşabilirsiniz. Palamutbükü’ne gitmek için, Datça’da Knidos yönü tabelasını takip etmeniz yeterlidir. Yaka köyüne kadar hiç bir yere sapmadan devam ederek,  Yaka köy camisinin yanından sola Palamutbükü tabelasını takip ederek yaklaşık 3 km sonra Palamutbükü’ne ulaşılır.

Maldivleri aratmayacak renkte lacivertler, maviler, turkuaz tonları plajları, koyları , yeşilin her rengini yer aldığı zeytin, badem ve çam ağaçları ile bir doğa cennetine ulaşmış olacaksınız. Eskiden antik dönemde, liman ve tarım arazileri ile Knidos ‘un önemli bir liman şehriydi.

Huzur, mutluluk ve sessizlik arayan herkesin özlemle koşacağı bir yer. Palamutbükü’nde denize girdiyseniz bir daha asla başka denizi beğenmeyeceksiniz.

Palamutbükü küçük bir sahil boyunca sıralanmış lokantalar , çay bahçeleri , barlardan oluşmuş, her birinin önünden denize girilebilen. Sahil boyunca bu işletmelerin önünde yer alan, şezlonglar, şemsiyeler ve masalardan oluşan, küçük bir sahil köyü havası oluşturmaktadır.

Palamutbükü küçük bir limana sahip, yaz-kış birçok tekneler, yatlar, kotralar bu limana uğrarlar.

Palamutbükü’nden tekne turu yapmadan asla ayrılmayın. Limandan kalkan orada yaşayan ailelerden birinin işlettiği Dost isimli tekne ile ailenin anne, baba ve oğlunun güler yüzlü konukseverlikleri ile koyları gerçekten dostça gezebilir. Annenin yaptığı nefis balıkları afiyetle yiyebilirsiniz.

Henüz yorum yapılmamış

Yorum yapmak istermisiniz ?