Köprübaşı

[pano file=”http://www.sanalfotograf.com/ugurakbulut/koprubasi/koprubasi.html” width=”100%” height=”556″]

Eskişehir

Eskişehir, Türkiye’nin başkenti Ankara’nın batısında bir ildir ve İç Anadolu Bölgesi’nde bulunmaktadır. Merkezi Eskişehir kentidir.

Anadolu ve Osmangazi Üniversitelerine ev sahipliği yapar. İlde, önemli oranda Kırım Tatarları kökenli nüfus mevcuttur. Tarihteki eski adı Dorlion’dur. Selçuklu ve Osmanlı Dönemi’nde de önemli bir kavşak noktası olmuştur.
Lületaşı çıkarımının tamamına yakını bu ildedir.
Eskişehir sanayisi, eğitim düzeyi, ekonomik seviyesi, mimari ve tarihi önemiyle çok farklılıklara ve zenginliklere sahip bir şehirdir. Ankara, İstanbul, Bursa, İzmir gibi büyük illerin Eskişehire yakın oluşunun yanında demiryolu ağının Eskişehir’den geçerek batı ve doğunun birleşmesinde bir kavşak olması Eskişehir’in coğrafi ve ekonomik yapısına katkı sağlayarak ayrı bir renk katar. Maden yataklarının ve işletmelerinin oldukça fazla olduğu söylenebilir. Türkiye’deki hatta Dünyadaki Bor rezervinin önemli bir bölümü Eskişehir de çıkartılmaktadır.
Demiryollarının bel kemiğini oluşturan Türkiye Lokomotif ve Motor Sanayii, Askeri ana jet üssü, uçak bakım ve üretimi, Türkiye ve dünyada marka olmuş bir çok firmanın fabrikası ve ana merkezi bulunan bir şehirdir.
Porsuk Çayı şehir merkezini ortadan ikiye böler. Son yıllarda yapılan düzenleme ve projelerle şehrin sorunu olmaya başlayan nehir güzelleştirilerek, şehre ayrı bir çehre ve ulaşım yolu olarak ön plana çıkmıştır. Şehir toplu ulaşımında otobüs ve botların yanında oldukça modern olan tramvay sistemi önemli yer tutmaktadır.

Wikipedia katılımcıları (2013). Eskişehir (il). Vikipedi, Özgür Ansiklopedi. Erişim tarihi 13:06, Mayıs 12, 2013 url://tr.wikipedia.org/w/index.php?title=Eski%C5%9Fehir_(il)&oldid=12889614.

 

Henüz yorum yapılmamış

Yorum yapmak istermisiniz ?