Ordu Boztepe 1

[kml_flashembed publishmethod=”static” fversion=”8.0.0″ movie=”http://www.sanalfotograf.com/ugurakbulut/ordu-boztepe-1.swf” width=”100%” height=”556″ targetclass=”flashmovie” allowfullscreen=”true”]

Get Adobe Flash player

[/kml_flashembed]

Ordu il merkezi 41° kuzey paraleli ve 37° ve 38° doğu meridyenleri arasında, Karadeniz Bölgesi’nin, Doğu Karadeniz bolümünde yer almaktadır. İlin kuzeyini Kuzey Anadolu dağlarının kıyı sıraları kaplamaktadır. Kıyılara yakın tepelerle başlayan bu dağlar içeri doğru gittike yükselir. Ordu, Giresun ve Sivas ilinin birbirlerine komşu olduğu kesimde 3.000 m yi bulur.İklim
Şehirde Karadeniz iklimi görülmektedir. Ancak arkadan geçen dağ yükseltilerinin azalmasıyla.Kışın soğuk günlerin sayısı bir iki günle sınırlıdır. İlçenin yükseltilerine 6 ay kar yağar. özellikle merkez yaylalarına çok kar yagmakla beraber çokta soguk olmaktadır Bunlara Çambaşı yaylası beşiktaş yaylası ve Sarı obası yaylası örnek olarak gösterilir.İlçeler
Ordu İlinin İlçeleri; Akkuş, Aybastı, Çamaş, Çatalpınar, Çaybaşı, Fatsa, Gölköy, Gülyalı, Gürgentepe, İkizce, Kabadüz, Kabataş, Korgan, Kumru, Mesudiye, Perşembe, Ulubey ve Ünye’dir.Turizm
Ordu Turizm’de son zamanlarda dikkatleri üzerine çekmeye başlamıştır. Yayla Turizmi Sahilleri, [[Çeşmeleri)),Camileri Kiliseleri, ve birbirinden güzel gezi yerleri ile her yaz binlerce kişiyi Ordu’ya çekmeyi başarmıştır. Nerelere gidebilirim diyenler için; Boztepe,Ulugöl,Yason, Yalancı Yason, Yayla, Plajları, Kaleleri ve buna benzer onlarca yer bulunmaktadır. Boztepe ve Ulugöl, karadenizde görülecek yerlerin en başında gelir.Yaylaları turizim açısından oldukça önemlidir.Müzeler
Paşaoğlu Konağı Etnografya Müzesi,Başa Konagı Müzesi
Kiliseler [değiştir]* Taşbaşi kilisesi
* Yason kilisesi
* Düz mahalle kilisesi
* Mesudiye merkez kilisesi
* Kırıklat kilisesi
* Manaklar kilisesiKültür
Ordu her ne kadar coğrafya kitaplarında Orta ve Doğu Karadeniz bölgelerinde toprağı olan ve her iki bölgeye ait bir il olarak geçmekteyse de hemen hemen bütün kültürel özellikleriyle Doğu Karadeniz Bölgesi’ne ait bir ildir.Bu bilginin güncelleştirilmesi gerekmektedir.Doğu Karadeniz Bölgesi sınırları Ünye-Fatsa sınırından başlatılmalıdır.Ordu Karadeniz Bölgesi’nin Giresun’dan sonra en dağlık ilidir.Sanıldığı gibi düz bir toprak yapısına sahipi değildir.Ünye ilçesi ve onun güneyindeki ilçeler düz olsada Fatsa’dan sonra Karadeniz’in yüksek dağları görünmekte ve artık Karadeniz’e gelindiği hissedilmektedir.Ordu halk müziği ve geleneksel halk oyunları çevre illerle benzerlikler göstermektedir. Bağlama , kemençe, davul-zurna,davul-klarnet(yöresel tabirle gırnata) gibi çalgıların birarada kullanıldığı yörede oyunlar ilçeden ilçeye değişmekle birlikte karşılama ve horon ağırlıklıdır.Klarnet yani gırnata çalgısı davul ile birlikte daha çok Vona(Perşembe),Ordu Merkez,Gülyalı,Kabadüz,Ulubey ilçelerinde daha çok Ordu Karşılaması,Giresun Karşılaması,Giresun Sallaması,Gürcü Horonu,Perşembe Erkek Horonu,Sarhoş Karşılaması gibi oyunlara eşlik etmektedir.Kültürel özellikler açısından Ordu ve ilçeleri benzer özellikler gösterse de pek çok farklılıklar da içermektedir.Horon daha çok kıyı ilçelerinin ve Ordu Merkez ilçenin güneyinde kalan Ulubey,Kabadüz,Gürgentepe,Gölköy,Mesudiye ilçelerinin halk oyunudur.Kıyı ilçeleri olarak da Ünye’nin bazı köyleri,Fatsa,Vona(Perşembe),Gülyalı ilçelerinde icra edilir. Karşılama oyunları Ordu ilinde en çok oynanan oyun türlerinden biridir.Bu oyunda da daha çok Bolaman,Vona(Perşembe),Ordu Merkez,Gülyalı,Kabadüz,Ulubey,Gürgentepe,Gölköy,Mesudiye(Kısmen) ilçelerinde çokca icra edilir.Karşılama ad olarak Ordu Karşılaması olarak bilinir ve figürleri Giresun Karşılaması’ndan farklıdır.Ancak yörede Giresun Karşılaması da icra edilmektedir.Karşılama müzikleri genellikle Giresun ile aynı özelliklere sahiptir.Ordu’da Oy Gemici Gemici,Fındık Toplayan Kızlar,Bağlamam Perde Perde gibi türkülerle karşılama oyunları bolca icra edilir.

Yöre Ordu-Giresun ağzının etkilediği bölge içerisindedir.Ünye-Beşikdüzü (Vilayati Çepni) arasında kullanılan ağız ortak bir ağızdır.Bu ağız Trabzon ve Rize ağızlarıyla karıştırılmamalıdır.

“Ordu (il).” Wikipedia, Özgür Ansiklopedi. 21 Ekim 2009, 08:16 UTC. 26 Ekim 2009, 19:09 <http://tr.wikipedia.org/w/index.php?title=Ordu_(il)&oldid=6595151>.

————————————————————————————————————————————————————————

ENGLISH

Ordu is a province of Turkey, located on the Black Sea coast. Its adjacent provinces are Samsun to the northwest, Tokat to the southwest, Sivas to the south, and Giresun to the east. It’s traffic code is 52. The capital of the province is the city of Ordu.

Etymology
“Ordu” means ‘army’ in Turkish (and the word has come down in modern day English as the word horde). However the etymology of this Turkish province is not related to this word, it is an adaptation of Cotyora, the earlier Greek place name.

Geography
Ordu is a strip of Black Sea coast and the hills behind, historically an agricultural and fishing area and in recent years, tourism has seen an increase, mainly visitors from Russia and Georgia, as Ordu boasts some of the best beaches, rivers, and lush, green mountains on the Black Sea coast. Walking in the high pastures is now a popular excusrion for Turkish holidaymakers.

Ordu is famous for hazelnuts. Turkey as a whole produces about 70 percent of the world’s hazelnuts, and over 50 percent of those come from Ordu.[1] The recent drop in hazelnut prices however have led farmers to supplement their income with honeybees. The higher altitudes are covered in forest.

The province is home to a minority of Cheveneburi Georgians[2].

In recent decades many people from Ordu have migrated away to jobs in Istanbul or abroad.

Districts
Ordu province is divided into 19 districts (capital district in bold):

* Akkuş
* Aybastı
* Çamaş
* Çatalpınar
* Çaybaşı
* Fatsa
* Gölköy
* Gülyalı
* Gürgentepe
* İkizce
* Kabadüz
* Kabataş
* Korgan
* Kumru
* Mesudiye
* Ordu
* Perşembe
* Ulubey
* Ünye

Places to see
Ordu has an attractive coast including pretty bays and the cleanest and longest beaches on this stretch of the Black Sea coast. Specific sites include:

* The Russian bazaar in the city of Ordu
* Boztepe – a 460 m hill above the city.
* Karagöl – a crater lake at 3107 m, above the plateau of Çambaşı
* Yason (Jason) point – a headland in Perşembe
* Çambaşı Yaylası a high plateau

Wikipedia contributors. “Ordu Province.” Wikipedia, The Free Encyclopedia. Wikipedia, The Free Encyclopedia, 17 Jun. 2010. Web. 7 Jul. 2010.

2 Yorum Yapılmış

Yorum yapmak istermisiniz ?