Kral Kaya Mezarları

[kml_flashembed publishmethod=”static” fversion=”8.0.0″ movie=”http://www.sanalfotograf.com/ugurakbulut/kral-kaya-mezarlari.swf” width=”100%” height=”556″ targetclass=”flashmovie” allowfullscreen=”true”]

Get Adobe Flash player

[/kml_flashembed]

Kral Kaya Mezarları, Hellenistik Dönem’nde, Amasya’daki Harşena Dağı’nın güney eteklerindeki kalker kayalara oyulmuş olan anıt mezarlardır.Antik Çağ yazarı Strabon’a göre Mitridat Krallığı zamanında krallar adına yapılmış anıt mezarlardır. Yeşilırmak Vadisi boyunca irili ufaklı 23 adet kaya mezarı bulunan bölge Krallar Vadisi olarak da bilinir. Kaya Mezarlarının içlerinden çok, arkalarına oyulmuş geçitler dikkat çekicidir. Kalker kayalara oyularak yapılan bu bu mezarlar yapı ve büyüklükleri itibarıyla kente hakim bir noktadadır.

Bu ören yeri Amasya’dadır ve içerisinde 15. yüzyıl Osmanlı Dönemi’ne ait iki adet özel hamam yer almaktadır. ve Amasya kalesinin tam altında olup çok ilgi gören yerlerden bir tanesidir.

“Kral Kaya Mezarları.” Wikipedia, Özgür Ansiklopedi. 12 May 2009, 08:56 UTC. 22 Aralık 2009, 09:28 <http://tr.wikipedia.org/w/index.php?title=Kral_Kaya_Mezarlar%C4%B1&oldid=5606395>.

Henüz yorum yapılmamış

Yorum yapmak istermisiniz ?