Hamsilos Koyu Kayalıklar

[kml_flashembed publishmethod=”static” fversion=”8.0.0″ movie=”https://www.sanalfotograf.com/ugurakbulut/hamsilos-koyu-kayaliklar.swf” width=”100%” height=”556″ targetclass=”flashmovie” allowfullscreen=”true”]

Get Adobe Flash player

[/kml_flashembed]

Hamsilos, Sinop il sınırları içinde, Türkiye’nin en kuzey ucunu oluşturan İnceburun üzerinde bulunan bir koydur. Koy bir fiyordu andırır, hatta halk tarafından “Türkiye’nin tek fiyordu” olarak bilinir ama bu yanlıştır. O kadar ince-uzun bir yapısı vardır ki ancak ölçeği aşırı küçük bir harita tarafından net gösterilebilir. Koyun şekli bir fil kafasını andırır. Koyun denizle birleşen yeri daha geniştir ve kayalıktır. Koydan içerilere gidildikçe etraf ormanlaşır. Koy çevresindeki doğa turistlerin ilgisini çekmektedir. Koyun en ucuna araba yolu vardır, ama çok bozuktur ve hiç bir araba giremez, yürüyerek gidilir. Hamsilos’a giden tek yol Akliman’dan geçer.

Hamsilos’un gerçek ismi Hamsoros’dur, ancak herkes tarafından Hamsilos olarak bilinir. Sinop’a 11 km uzaklıktadır. Türkiye’nin en kuzey noktası İnceburun’a ise yaklaşık 10 km uzaklıktadır. Akliman Koyu’nun 1 km kuzeyindedir.

“Hamsilos.” Wikipedia, Özgür Ansiklopedi. 30 Ock 2009, 14:00 UTC. 25 Kas 2009, 15:33 <http://tr.wikipedia.org/w/index.php?title=Hamsilos&oldid=4923106>.

1 Comment

  1. Merhaba, sitenizi az önce fiyordlarla ilgili bir araştırma yaparken tesadüfen buldum. Fotoğrafların hepsi birbirinden güzel. Çok emek harcamışsınız,emeğinize sağlık.

Yorum yapmak istermisiniz ?